czwartek, 2 marca 2017

Afterglow RPG - Power 19. Część 4/5


Kontynuacja pytań Power 19, rozpoczęta w tym poście. Przed Wami pytania 13-16.

Jeżeli gra Was zainteresowała zajrzycie na fan page systemu Afterglow RPG.

Pytania przygotowano dzięki Beamhitowi z
Erpegowego Piekiełka.

Cześć pierwsza Power 19.

Cześć druga Power 19.

Część trzecia Power 19.


13. W jaki sposób fakt rozwoju postaci graczy (lub jego brak) wspiera to „o czym jest Twoja gra”?
W parze z pozytywnym rozwojem postaci często idą też negatywne skutki przeżytych przygód. Postać może nabawić się nowych Przywar, skaz, chorób, blizn czy niedoleczonych ran. Pokazuje to, że przetrwają tylko najsilniejsi, ci, którzy są w stanie walczyć z przeciwnościami losu i własnymi słabościami.

Zdecydowanie się na przyjęcie jednej z Profesji pozwala też zagłębić się mocniej w historię i realia uniwersum. Osadza mocniej postać w świecie gry, często łączy ją z jakąś społecznością, grupą, osadą.

14. Jakie emocje chciałbyś wywołać w uczestnikach gry?

Tak naprawdę wiele zależy od dojrzałości odbiorcy. Afterglow nie jest grą dla najmłodszych. Opowiada o sprawach trudnych, nieraz pokazuje brzydką stronę człowieczeństwa. W każdym tkwi dobro i zło, ale jak obudzić dobro gdy okazuje się, że jeśli oddamy manierkę spragnionemu człowiekowi sami możemy nie przeżyć najbliższych dni?

Najchętniej ukazałbym pełne spektrum emocji - zacznijmy od obawy, niepewności, strachu, zgorszenia i lęku. Gdy postacie graczy zaczną pokonywać kolejne przeciwności, czy to dzięki sprytowi, planowaniu czy brutalnej sile, niech pojawia się iskra nadziei, przekonanie, że mogą stawić czoła problemom i wyjść z większości sytuacji z uniesionym czołem. Może odczują w końcu radość zwycięstwa.

Jednak ostatecznie zawsze wraca przytłaczająca rzeczywistość i świadomość tego, że zwycięstwo było chwilowe, a zmagania zaczynają się od nowa. No i nie zapominajmy – Kostucha czeka.

15. Które elementy Twojej gry zostały potraktowane priorytetowo i dopracowane z większą starannością? Dlaczego akurat te?


Świat i proces tworzenia postaci.

Świat Afterglow powstawał i był rozwijany przy tworzeniu Afterglow Miniatures Game – gry figurkowej. Z czasem nabierał on coraz więcej głębi, stawał się bogatszy, bardziej rozbudowany. Rasy, frakcje, osady i miejsca, które można spotkać, przeciwnicy, szalejące anomalie, skażone terytoria, opuszczone miasta – wszystko to tworzy obraz, podstawę opowieści.

Nie ma jednak opowieści bez jej bohaterów. Dlatego właśnie tworzenie postaci stanowiło jeden z istotniejszych elementów gry. Musiało być proste, intuicyjne, niezbyt długie, ale przede wszystkim musiało oddawać ducha świata. Tworzenie postaci jest chyba najlepszą bramą by wejść w uniwersum Afterglow.

Na koniec dodałbym może jeszcze kwestie stanu zdrowia postaci – zarówno fizycznego jak i psychicznego, które pogarszają się stopniowo w trakcie gry.

16. Które elementy Twojej gry uważasz za najbardziej interesujące i warte poznania przez potencjalnych odbiorców? Dlaczego akurat te?


Jako Gracz i Mistrz Gry, gdy poznaję nową grę, interesuje mnie praktycznie wszystko – świat, kreowanie bohatera, mechanika, osoby i istoty, które może napotkać tam prowadzony przeze mnie bohater. Dlatego też ciężko jest mi wybrać pojedyncze elementy.

Myślę, że niektórzy mogą odbierać gry podobnie do mnie, w przypadku innych osób każdego może zainteresować coś innego. Dla jednych najbardziej wciągający będzie świat i klimat gry, dla innych prosta do przyswojenia, grywalna mechanika. Jeszcze innym do gustu przypaść może to, że postacie mogą wpływać na wydarzenia na kilka sposobów (nie tylko przez klasyczne odgrywanie postaci) lub wykorzystanie zasad opcjonalnych i gadżetów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz