niedziela, 26 lutego 2017

Afterglow RPG - Power 19. Część 3/5


Kontynuacja pytań Power 19, rozpoczęta w tym poście. Przed Wami pytania 9-12.

Jeżeli gra Was zainteresowała zajrzycie na fan page systemu Afterglow RPG.

Pytania przygotowano dzięki Beamhitowi z Erpegowego Piekiełka.9. Co robi Twoja gra aby podtrzymywać aktywność graczy, angażować ich w rozgrywkę, sprawiać by czynnie w niej uczestniczyli? (np. co robi Twoja gra by gracze przywiązywali do rozgrywki większą uwagę?)

Po pierwsze rzadko wybacza ;) Tutaj nieuwaga może naprawdę sporo kosztować postać.

Ale mówiąc poważnie, wprowadzone zostały elementy, które pozwalają graczom na specjalne zagrania, wprowadzenie własnych wtrąceń w fabułę, plus dosyć oczywiste nagradzanie gracza za odpowiednie odgrywanie postaci. Jednak w przypadku gry fabularnej żadne rozwiązanie mechaniczne nie zastąpi w tej kwestii interesującego scenariusza oraz umiejętności snucia opowieści przez Mistrze Gry.


10. Jakie rozwiązania mechaniczne zamierzasz wykorzystać w swojej grze?

Mechanika oparta jest na k10. Jest prosta do przyswojenia i szybka. Nie rzucamy nieustannie kośćmi, nie spowalniamy w ten sposób toczącej się opowieści. Pojedynczy test zazwyczaj wystarczy do rozwiązania zaistniałej sytuacji, często przy okazji wskazując nie tylko na to czy akcje postaci zakończyły się powodzeniem czy porażką, ale również udzielając nieco więcej informacji (np. czy udało się to dzięki szczęściu czy umiejętnościom postaci, czy przy okazji wydarzyło się coś niespodziewanego itp.). Pozwala to na tworzenie ciekawszych opowieści niż zwykłe „OK, udało Ci się”.

Podstawowa walka jest szybka, dynamiczna i brutalna. Gracze, którzy chcą mieć więcej możliwości taktycznych mają natomiast dostęp do zasad zaawansowanych, które pozwalają na większe urozmaicenie i bardziej realistyczne rozgrywanie potyczek z przeciwnikami.

Stan zdrowia postaci podzielony jest na trzy osobne progi, które opisują jej witalność, poziom skażenia i stan psychiki. Wszystkie te elementy stanowią ważny aspekt rozgrywki ponieważ w trakcie rozgrywki gracz musi uważać nie tylko na to by nie jego postać nie otrzymała zbyt wielu ran.

Oprócz kości wprowadzone są jeszcze dwa elementy. Pierwszym są Myki – przed każdą sesją gracz losuje jedną kartę i trzyma ją zakrytą. Raz w trakcie gry może wykorzystać posiadany Myk, a tym samym dokonać czegoś niezwykłego, co może być zaskoczeniem zarówno dla przeciwników bandy jak i towarzyszących mu postaci.

Drugi to wspomniany wcześniej Licznik Zgrzytów. Jest to opcjonalne narzędzie dla Mistrza Gry, które ułatwia zapanowanie nad graczami i unikanie sytuacji gdy cała przygoda rozpada się przez wewnętrzne animozje, kłótnie i spory graczy (czy też ich postaci).

11. Jak w/w rozwiązania mechaniczne wspierają to „o czym jest Twoja gra”?
W świecie po apokalipsie nic nie jest proste, a każda czynność może mieć istotne konsekwencje. Czasem łut szczęścia pomoże znaleźć ukryte pod warstwą piachu przejście, by innym razem ów piasek zablokował komorę pistoletu.

Mechanika odwzorowuje też fakt, że zagrożone jest zarówno zdrowie fizyczne jak i psychiczne postaci. Postacie, w trakcie rozgrywanych przygód, nie walczą ze smokami o góry złota tylko walczą by przetrwać każdy kolejny dzień.

12. Czy postacie graczy w Twojej grze się rozwijają? Jeśli tak – w jaki sposób?
Postacie rozwijają się poprzez zdobywanie Wprawy oraz Doświadczenia. Dzięki temu mogą rozwijać posiadane umiejętności i specjalizacje oraz nabywać nowe. W trakcie gry postacie mogą rozwijać też cechy i posiadane talenty. Bardziej doświadczone postacie mogą w większym stopniu wpływać na opowieść. Wraz z rozwojem postać może „nabywać” jednak również stałe kontuzje, choroby, mutacje czy zaburzenia psychiczne.

Rozwijając postać gracz może wybrać dla niej również Profesję. Początkowo postacie nie mają profesji w klasyczny, RPGowym rozumieniu. Posiadają Fach i to gracz opisuje czym dokładniej się zajmowały bądź zajmują. Profesje natomiast pozwalają na zdobycie unikalnych talentów i umiejętności niedostępnych innym postaciom, odwzorowują postacie, które są weteranami Pustkowi, zahartowanymi, pełniącymi często istotne funkcje w społecznościach (jak Szampierz, Inżynier Kuźni, Dewastator, Zjawa czy kapłan Jedynego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz