wtorek, 18 stycznia 2011

Karnawał blogowy # 18 - "Tym co pierwszy raz"

Z wielką chęcią zgłosiłem się do poprowadzenia 18 edycji Karnawału Blogowego RPG. Poprzedniej przewodniczył Nimsarn, a jej temat brzmiał: Koncepcja Postaci.
 
Hasłem 18 edycji Karnawału Blogowego jest: „Tym co pierwszy raz”.

Oczekuję, iż tym razem podzielicie się swoim doświadczeniem z osobami, które RPG nie znają, z osobami, które pragną grać, z osobami, które dopiero mają za sobą kilka sesji. Dzięki waszym notkom chcę dowiedzieć się co to są RPGi? Jak w nie grać? Jaki wybrać system? Do czego potrzebuję kości? Czy gasić światło na sesji? Gdzie i jak zorganizować sesję? Może ktoś zdecyduję się podać żółtodziobom radę na stworzenie scenariusza, albo rozpisanie Bohaterów Niezależnych? Piszcie wszystko co sami chcielibyście wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę z Role Playing Games.

Data rozpoczęcia 18 Karnawału Blogowego RPG: 19 stycznia 2011 roku.
Data zakończenia 18 Karnawału Blogowego RPG: 9 lutego 2011 roku.

W tym miejscu pragnę przedstawić Czytelnikowi wykres.

Wykres pokazuje, iż na początku akcji blogerzy nie szczędzili sił. Niestety, po 8 edycji nastąpił wyraźny spadek ilość tekstów. W głębi serca mam nadzieję, że w 18 edycji ilość publikacji przekroczy magiczną liczbę dwudziestu ośmiu. Chciałbym, aby blogerzy RPG rok 2011 rozpoczęli z wielkim hukiem!

Pomyślałem, iż szkoda byłoby, aby powstałe w tej edycji karnawału notki zaginęły w sieci. Dlatego postanowiłem, iż po zakończeniu Karnawału wszystkie notki umieszczę w pliku .pdf, który będę chciał popularyzować w sieci. W związku z tym osoby, które zgadzają się na umieszczenie swojego tekstu w publikacji proszone są o zamieszczenie takiej informacji na końcu swojej karnawałowej notki :

Wyrażam zgodę na umieszczenie powyższej notki w publikacji internetowej: „Tym co pierwszy raz”.

Po zakończeniu 18 edycji Karnawału Blogowego RPG uruchomię ankietę, w której będzie można zagłosować na najciekawszą notkę. Zwycięzca otrzyma tytuł Króla lub Królowej Karnawału.

W komentarzach do tej notki proszę umieszczać linki do swoich artykułów.

Życzę połamania piór!

PS. Otrzymałem informację, iż temat Karnawału jest podobny do 10 Edycji prowadzonej przez Tomakona. Owszem jest zbliżony tym, że teksty mają być przeznaczone dla żółtodziobów. Myślę jednak, iż 10 edycja oraz 18 edycja będą się bardzo różnić. W "Tym co pierwszy raz" chodzi mi głównie o rady starych RPGowych wyjadaczy, które mogą dać młodym smakoszom. Nie myślę o wyjaśnienie statystycznemu Kowalskiemu co to jest RPG. Nie udowadniajcie też, że RPG to nie satanizm, itd. Teksty kierujcie do ludzi chętnych do gry. Może to być przyjaciel, który jeszcze RPG nie zna, a chce grać. Może to być świeży narybek, który szuka systemu itd. Ciekawa (i w końcu jasna) definicja Gier Fabularnych na pewno się przyda, dlatego takiej informacji również oczekuję. Dajcie młodym graczom rady, dzięki którym ich sesje będą ciekawsze.


Zainteresowanych odsyłam do Edycji Tomakona.

Do tej pory w karnawale udział wzięli:
1. Piastun - "Siadaj młody i słuchaj. Stary kolega opowie ci teraz jak się gra w papierowe gry RPG. Widzę, że trzymasz w rękach podręcznik do gry. Z rozmowy z tobą wywnioskowałem, że przejrzałeś też Internet w poszukiwaniu RPGowych definicji. Dobrze, zrobiłeś. Rozumiem więc, że wiesz o co w tym chodzi i nie muszę tłumaczyć podstaw.  Ty za to chcesz  wiedzieć jak gramy my, starzy wyjadacze. Potrzebujesz rad, almanachów i trików. Trafiłeś więc znakomicie. W RPG bawię się już kilkanaście lat, mam ci sporo do opowiedzenia."

2. Borejko - "Dzisiaj postanowiłem jednak skrobnąć kilka słów na trudny, nudny, wyświechtany już temat, o którym napisano już naprawdę bardzo dużo. Czyli jak zacząć grać w gry fabularne? Tekstów tego typu powstaje niewiele, bowiem graczom z większym stażem nie chce się powielać tego co już było napisane lub są obarczeni tak dużym bagażem doświadczeń z RPG, że nie wiedzą co jest najistotniejsze dla nowego gracza, co zaś drugorzędne. I ja sam nie wiem co wyłonić."

3. Piastun - "Teraz opowiem Ci kilka słów o zagraniach i sztuczkach, które możesz zastosować podczas sesji. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ w ciekawy sposób potrafią urozmaicić grę. W związku z tym, że jesteś początkujący w RPGach opiszę rzeczy, które dla doświadczonych mistrzów gry są banałami."

4. Skryba -  "Wiecie co to jest ten cały Karnawał Blogowy? Ja w sumie też nie wiem :P - tzn., nie czuję się na siłach by kreować jakąś definicję tego zjawiska (jeszcze coś poplączę albo napiszę tutaj jakąś bzdurę totalną).Co bystrzejsi z Was zauważyli pewnie, iż mamy właśnie 18 edycję KB. Wypadałoby więc coś napisać na jakże intrygujący temat: "Tym co pierwszy raz" - nieprawdaż? No to piszemy :)."

5. Archeopteryks - "Największa różnica, między erpegowcami, którzy zaczynają teraz, a tymi, którzy zaczynali za moich czasów, polega na tym, że za moich czasów nie było takich, którzy zaczynali przede mną. Mam na myśli ludzi w zasięgu, którzy mogliby podzielić się doświadczeniami związanymi z RPG. Nic lepszego nie mogło mnie spotkać i do dzisiaj co rano dziękuję za okazaną łaskę świętemu Gezelinowi."

6. Neurocide - "Nie szukałem lecz znalazłem graczy. W LO na korytarzu wymieniałem się z kumplem komiksami TM-SEMIC. Przyuważył to inny ziomal z klasy i podszedł – rzucił hasło, że gra w RPG i czy mamy ochotę. Mieliśmy i zagraliśmy. Miałem szczęście – nie musiałem szukać."

7. Qendi - "Tym co tu napiszę naprawdę nie odkryję Ameryki. Ba! większość z was drodzy MG już dawno to wie. Co więcej niejedna osoba mówiła o tym na konwentach i niejedna już o tym pisała, choćby Mateusz „Matti” Zaród w Graj Fabułą. Skoro jednak notka ma być przeznaczona dla początkujących to wspomnę o tym po raz kolejny."

8. Sethariel - "Usłyszałeś o grach fabularnych? Świetnie, co teraz? Pewnie chciałbyś poczytać coś o grach fabularnych w internecie? Błąd. Nie czytaj niczego. Nie czytaj portali, nie czytaj stron fanowskich, nie czytaj blogów, nie rejestruj się na forach, nie oglądaj filmików w Youtube, Vimeo czy innym serwisie. Jeszcze nie teraz. Serio. Zepsujesz sobie tylko zabawę."

9. M.P - "Patrząc na obecny temat karnawału pomyślalem, że w sumie warto byłoby coś naskrobać o tworzeniu sandboksów. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, daleko mi do doświadczenia takich grognardów jak Rob Coneley z blogu Bat in the Attic czy James Maliszewski z Grognardii. Jednak kilka sandboksów już poprowadziłem i już co nieco jestem w stanie powiedzieć o ich tworzeniu. No to do rzeczy."

10. von Mansfeld - "Jesteś nowy w RPG? Ja też taki byłem. Zapewne przejrzałeś te wszystkie teksty, artykuły i poradniki do RPG, zasłyszałeś od znajomych, przeczytałeś w Internecie? Chciałbyś zacząć grać, prawda? To nic trudnego, posłuchaj mnie dalej."
 

14 komentarzy:

 1. Czemu tylko do 9 lutego, a nie standardowe 30 dni?

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że 3 tygodnie spokojnie wystarczą na napisanie notki. Później chcę przeprowadzić ankietę, która będzie trwała tydzień. Dzięki temu cały karnawał (notki + wyniki ankiety) będzie zamknięty w 4 tygodnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze, wychodzi na to, że to pierwszy temat, na który zupełnie nie mam pomysłu, chyba odpuszczę. :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Encu, poczekaj jeszcze z odpuszczaniem. Może inne notki Cię zainspirują.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam!
  Proszę:
  http://gryfabularne.blogspot.com/2011/01/kb-rpg18-od-czego-zaczac-granie-w-rpg.html
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Privjet,

  Moje spojrzenie na sprawę:

  http://rpgkepos.blogspot.com/2011/02/karnawa-blogowy-18-tym-co-pierwszy-raz.html

  Pozdrawiam,
  Skryba.

  PS. W końcu udało mi się załapać na KB :P.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam i zgłaszam.
  https://archeopteryks.wordpress.com/2011/02/02/karnawal-blogowy-18-tym-co-pierwszy-raz/

  OdpowiedzUsuń
 8. A jednak :/
  http://rzutkrytyczny.blogspot.com/2011/02/kb18-jesli-chcesz-to-w-koncu-zrobic.html

  OdpowiedzUsuń
 9. http://qendi.wordpress.com/2011/02/09/dla-tych-co-pierwszy-raz-gracze-to-debile/

  tak na dobre zakończenie

  OdpowiedzUsuń
 10. A tak w ogóle to kto robi następną edycję karnawału? Pojawili się już jacyś chętni? Jak nie to ja mogę przejąć pałeczkę

  OdpowiedzUsuń
 11. http://paskownicamp.blogspot.com/2011/02/karnawa-blogowy-18-tym-co-pierwszy-raz.html

  jeszcze ja

  OdpowiedzUsuń
 12. http://allgemeinefestung.blogspot.com/2012/10/kb-18-retro-tym-co-pierwszy-raz.html

  Puk, puk? :-D Wiem, 1,5 roku później...

  OdpowiedzUsuń