niedziela, 25 sierpnia 2013

Wiedźmin - gra przygodowa. Przypuszczenia na temat gry.

Kilka dni temu CD Projekt RED udostępnił zdjęcie gry planszowej Wiedźmin, której autorem jest Ignacy Trzewiczek. Pomimo wielu pytań na temat gry, które pojawiły się ze strony fanów, zarówno CD Red i Autor milczą. Pozostają nam tylko i wyłącznie domysły, które możemy wysunąć na podstawie kilku fotografii.

W tej notce blogowej, analizując znalezione w sieci zdjęcia postaram się domyślić, o czym będzie gra planszowa Wiedźmin oraz jak będzie wyglądała rozgrywka. Zapraszam do przeczytania analizy oraz dyskusji na temat moich przypuszczeń. Trafność swoich wniosków będę mógł zweryfikować dopiero w 2014 roku, kiedy to przewidziana jest premiera gry.Zacznijmy od okładki. Tytuł gry to Wiedźmin – Gry przygodowa, a autorem gry jest Ignacy Trzewiczek. Już na samym początku mamy połączenie świetnego uniwersum z nagradzanym i utalentowanym projektantem gier RPG i gier planszowych.

Na rysunku umieszczonym na okładce pudełka widzimy czwórkę bohaterów: Geralta z Rivii, Yarpena Zigrina, Triss Merigold i Jaskra, którzy walczą z otaczającymi ich potworami. Można przypuszczać, iż gra planszowa będzie przeznaczona dla czterech graczy, którzy będą mogli wcielić się w rolę jednego z wymienionych bohaterów, a główną atrakcją gry będzie walka z potworami (dziwne, gdyby w grze planszowej Wiedźmin chodziło o handlowanie miodem).


Każdego z bohaterów będzie symbolizowała figurka wykonana z tworzywa sztucznego.


Bardzo ogólnie spójrzmy na przygotowaną do rozgrywki planszę. Na mapie zaprezentowano Północne Królestwa, podzielone na piętnaście lokacji. Bohaterowie będą mogli przemieszczać się pomiędzy lokacjami zarówno drogą lądową, jak i morską. Natomiast, podróż statkiem będzie wymagała uiszczenia odpowiedniej opłaty (jednej lub dwóch monet). Na około planszy umieszczono licznik punktów. W górnym fragmencie mapy znajduje się licznik tur (prawdopodobnie będą do wykonania cztery akcje) oraz dwie talie kart symbolizujące Szczęście i Pecha, które zapewne nawiązują do obecnego w Wiedźminie motywu przeznaczenia.


W trakcie rozgrywki każdy z graczy przyjmie rolę jednego z bohaterów. Przed graczami leżą karty postaci, na których opisano zdolności danego charakteru. Dodatkowo każdemu z bohaterów przypisana jest talia indywidualnych kart. Podejrzewam, na kartach opisano specjalne akcje danej postaci. Dla Geralta będą to akcje z zakresu walki bronią, alchemii i znaków, a Triss będzie zaopatrzona w zestaw morderczych czarów. Po lewej stornie planszy umieszczono karty akcji. Myślę, iż karty będzie należało wyciągnąć w momencie odwiedzenia odpowiedniej lokacji, o czym napisze kilka słów więcej podczas analizy kolejnego zdjęcia. Po prawej stronie planszy widzimy zestawy potworów, których ubijanie będzie stanowiło kwintesencję gry.
 

Pod obrazkami lokacji znajdują się okrągłe pola, na których można postawić figurkę. Prawdopodobnie w momencie dotarcia bohaterów na dane pole, będzie należało wykonać akcję, czyli wyciągnąć kartę jednego z trzech zestawów. Docierając do Wyzimy możemy sięgnąć po kartę z zestawu fioletowego lub niebieskiego. Zestaw czerwony w tej lokacji będzie dla nas niedostępny. Wygląda również na to, że odwiedzenie niektórych lokacji nie będzie wiązało się wykonaniem akcji. Np. miejsca dokowania figurek w Brokilonie i Ellander są puste. Natomiast w Ellander będzie można leczyć rany, o czym świadczy umieszczony pod lokacją symbol serca.


Praca wiedźmina polega na ubijaniu potworów i pobieraniu za wykonanie usługi odpowiedniej opłaty. Żetony monet jasno dają nam do zrozumienia, o co będzie toczyć się gra. W Wiedźmina Grze Planszowej będzie grali dla mamony. Mamy, więc do czynienia z klasycznym dark fantasy. Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.


Każdy z bohaterów opisany jest specjalnej na karcie postaci. Mogę jedynie przypuszczać, iż każdy z bohaterów posiada np. takie cechy jak ruch, śledztwo, leczenie, zdolności do wyciągania kart akcji, żywotność.


Obecność w grze kości musi mieć jakieś znaczenie. Wydaje mi się, iż będą one wykorzystywane do rozgrywania pojedynków z potworami. Na ściankach kości umieszczono cztery symbole: miecz, tarcza, znak i puste pole. Możliwie, iż o sukcesie walki z potworem będzie decydował rzut kośćmi oraz kombinacja zdolności każdego z bohaterów, zagranych kart, wypitych eliksirów itd.

Reasumując. Na podstawie kilku zdjęć niezbyt wysokiej jakości trudno wysunąć jakieś daleko idące wnioski. Niemniej, myślę, że w grze grupa bohaterów będzie podróżowała po Północnych Królestwach. W trakcie swoich wojaży bohaterowie będą przeżywać losowe przygody. Głównym celem gry będzie zdobycie jak największej ilości gotówki, a cel ten będzie realizowany poprzez zabijanie wymierających gatunków istot, nazywanych potocznie potworami. Głównym bohaterem gry będzie Geralt z Rivii, natomiast reszta graczy wcieli się w rolę tzw. pomagierów. Rozgrywka będzie trwała około dwóch godzin. Dodatkowo, patrząc, kto jest autorem, a kto wydawcą przewiduję wydanie hitu o zasięgu światowy.


Źródło zdjęć wykorzystanych w poście: http://www.polygon.com/2013/8/23/4651474/the-witcher-board-game-is-coming-out-in-2014

3 komentarze:

 1. Bardzo fajny wpis, ogólnie nie mogę się doczekać tej gry, pewnie będzie kolejny wielki hit na skalę światową.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda niesamowicie :) Gry planszowe przeżywają swój renesans. Jaka cena za to cudo?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem fanem Wiedźmina więc gra planszowa napewno mi się spodoba:) będe obserwował i liczę na to samo:)
  http://nolongernightmare.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń