czwartek, 1 września 2011

Krasnoludy w WFRP


Nie podoba mi się wizja rasy krasnoludów zaprezentowana w Warhammerze. Z jednej strony autorzy wspominają jaką wspaniała rasą są krasnoludy, z drugiej zaś przedstawiają ich jako zapijaczonych gburów. Banda brudnych, pijanych i gwałtownych mięśniaków nie byłaby wstanie stworzyć rozwiniętej  cywilizacji, która przez wieki silną ręką broniła Starego Świata.

W związku z tym proponuję, aby rasę krasnoludów trochę oszlifować i zaprezentować ją w dwojaki sposób. Niech krasnoludy z Gór Krańca Świata będą wykształconymi, kulturalnymi i dumnymi przedstawicielami pradawnej rasy. Ich ubrania, ekwipunek i broń powinny zawsze być wykonane w najlepszy sposób. Warto przedstawić krasnoludów w taki sposób, aby gracze od razu czuli respekt przed mocą bijącą od starych i doświadczonego wojowników. Dodatkowym zaskoczeniem mogłoby być pokazanie krasnoludów jako osoby, które są dobrymi retorykami. W końcu są rasą długowieczną oraz z punktu widzenia mechaniki mają wysokie cechy przywódcze. Argumenty te przemawiają za tym, aby krasnoludy władały dodatkowo większą ilością języków obcych. Gracz spotykając takie osobnika, powinien czuć się malutki.

W zupełnie inny sposób natomiast warto pokazać krasnoludy, które od wielu pokoleń żyją wśród ludzi. Tutaj wizja zapijaczonych i brudnych potomków dawnej rasy pasuje jak ulał. Ludzie to rasa podatna na rozkład i zepsucie. Cechy te powinny przechodzić na przebywającymi wśród nich krasnoludów. Krasnoludy z Imperium mogą być chciwe, podatne na gniew, chytre i mieć słabość do alkoholu. Oczywiście nawet w takich krasnoludach musi pozostać chociaż cząstka dawnej potęgi, niech jednak będzie ubrudzona grudami błota i gnoju.

4 komentarze:

 1. Polecam : artykuł "No Psychos Needed" Chrisa Feltona

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry pomysł. W Warhammera jednak nie gram - krasnoludy i ich specyficzne przedstawienie jest jednym z kilku elementów, które składają się na moją niechęć do systemu - ale do wykorzystania w innych systemach. Oczywiście, krasnoludy wychowane w tradycyjny sposób muszą gardzić ich niższymi braćmi, a spiknięte z ludźmi uważać te z gór za nadętych bufonów i starodawnych pyszałków.

  OdpowiedzUsuń
 3. B.A. a gdzie można go dostać? Bo to jakiś starożytny artefakt.. tylko ze starożytnego MiMa ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Na chomiku jest mnóstwo starych Magii i Mieczy jeżeli nie masz dostępu do oryginału. Szukaj Magia_i_Miecz_-_09_-_04.94.

  OdpowiedzUsuń